вівторок, 19 листопада 2013 р.

Виховна година



Я та мій клас
(практичне заняття).

                                       7- Б клас.



Мета: навчати учнів культури спілкування, пошуку конструктивних способів вирішення проблемних ситуацій; сприяти поліпшенню психологічного клімату в класі, налагодженню доброзичливих стосунків; виховувати в учнів повагу одне до одного, відповідальність за власні слова і вчинки.

Обладнання: ручки або олівці, чисті аркуші паперу.

Хід заняття:

Творче завдання «Школа дружби».
   Учитель поділяє учнів класу на групи і пропонує їм уявити себе вчителями «Школи дружби». Вони мають навчити учнів товаришувати одне з одним і розповісти про способи, які б допомогли їм побудувати добрі стосунки з учителями, батьками, братами і сестрами, природою, тваринами.
   Наприклад: щоб подружитися з братами і сестрами, потрібно:
-         частіше цікавитися їхніми справами;
-         допомагати їм у домашніх справах;
-         щиросердно поділяти їхні радощі та неприємності.

Бесіда.
-         Що ви порадите людині, яка хоче мати друзів, але не може їх знайти?
-         Що потрібно зробити, щоб ваш друг дитинства залишався поряд із вами усе життя?
-         Чи хотіли б ви, щоб у вас було сто друзів?
Якби ви зустріли людину, в якої сто друзів, про що б ви його запитали?

Слово вчителя.
   Дружба – це добре почуття, яке може виникнути лише на основі взаємоповаги. Зустріти в житті справжнього друга вважалось щастям для людини. У скіфів дружба скріплювалась щирою клятвою, що вважалось святою і непорушною.
   Сучасні тлумачні словники визначають: «Дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній прив’язаності людей, спільності інтересів, смаків, поглядів, життєвих цілей, активній зацікавленості одне в одному».
   Другом ми називаємо того, кому довіряємо. Якщо між людьми немає щирості, не може бути і дружби. У кожного з нас є вади. Отже, той, хто хоче мати друга без вад, залишається без друзів.
   Справжній друг, який віддає частку свого серця, силу почуття, вартий того, щоб його цінували і берегли.
    Із цього приводу доцільно звернутися до оповідання Бруно Ферреро «Двоє друзів».
     «Були собі два друга – Франк і Тед. Франкові було двадцять років, а Тедові – вісімнадцять. Дружили хлопці ще з дитинства і, коли виросли, вирішили разом вступити до війська. Перед виїздом із дому вони склали присягу, що берегтимуть одне одного.
    Франк і Тед – опинилися в одному батальйоні. А потім їх послали воювати. Це була страшна війна, що точилася посеред розпечених пісків пустелі. Якийсь час Франк і Тед перебували в обозі. Та ось одного вечора надійшов наказ здійснити рейд на ворожу територію. Батальйон під пекельним вогнем супротивника йшов уперед цілу ніч. Зранку вояки дісталися якогось села. Раптом Франк помітив, що Теда ніде немає, а потім побачив прізвище товариша у списку пропалих безвісти. Франк підійшов до командира із проханням дозволити йому рушити на пошуки.
-         Це надзвичайно небезпечно, - сказав командир,- Якщо ти загинеш, батальйон втратить іще одного бійця. Я не можу ризикувати солдатом.
  Проте Франк вирушив на пошуки Теда. Минуло кілька годин, поки він знайшов його. Тед був смертельно поранений і скоро помер. Франк обережно підняв тіло друга на плечі. Але тут зненацька пролунав постріл, і куля влучила Франкові у спину. З останніх сил Франкові таки вдалося донести друга до табору.
-         Чи ж варто було вмирати, аби рятувати вбитого? – запитав командир.
-         Так, варто, - прошепотів Франк».

Запитання до учнів.
Як ви гадаєте, чому так відповів Франк?

Слово вчителя.
   Оскільки тема нашої розмови – дружба, то, звичайно, не можна обійти увагою таке питання, як дружба у колективі. Мабуть, вам траплялося чути:»Це – дружний клас» або «У вас такий недружний клас, кожний сам по собі»

Запитання до учнів.
-         Чим відрізняється дружний колектив від недружного?
-         Чи важливо, щоб між учнями класу існували дружні стосунки? Чому?

Слово вчителя.
   Клас, творчий гурток за уподобанням, спортивна команда, співробітники фірми чи установи, товариський гурт – усе це різновиди одного поняття – »колектив». Досліджуючи психологічну атмосферу і взаємовідносини людей у різних колективах, учені визначили кілька типів угруповань: «палаючий факел», «червоне вітрило», «мерехтливий маяк», «м’яка глина» та «сипучий пісок».

Тестування «Мій клас: який він?»
«Сипучий пісок». Такий тип колективу зустрічається доволі часто. Взаємовідносини  людей у ньому дійсно нагадують пісок, зібраний у пригорщу: начебто усі піщинки разом і водночас окремі одна від одної. Повіє вітер – і пісок розлетиться, поки хто – небудь знову не збере його докупи. Так і люди у цьому колективі: усі разом і водночас кожний сам по собі. Немає зв’язку між людьми. Ніщо ї не згуртовує по – справжньому: ані спільна мета, ані уподобання, ані симпатії одне до одного. У такому колективі немає лідера, до чиєї думки прислухалася б решта осіб.
 «М’яка глина». Відомо, що глина – матеріал, що легко піддається обробці, з нього можна виліпити будь – що. У руках хорошого майстра, шматок глини може перетворитися на витвір мистецтва. Але невмілі руки лише намарно використають цей матеріал. Отже, і колектив цього типу схожий на глину: яка людина вважатиметься лідером цього угрупування, такі взаємовідносини і встановлюються у ньому. Стосунки у такому колективі загалом доброзичливі, про те не скажеш, що тут панує взаємоповага. Зазвичай він складається з дрібних товариських груп, які мало спілкуються між собою. Лідера у колективі немає або він не вміє себе проявити, чи просто нікому його підтримати.
«Мерехтливий маяк». У штормовому морі маяк сповіщає мореплавців, щоб вони обрали правильний курс. Потрібно лише бути уважними, не втрачати маяк з поля зору. Зазначте, маяк горить не постійним світлом, а мерехтить, наче  каже:»Тримайся мене, і не потрапиш у біду!». Отже, у колективі такого типу переважає бажання усе робити спільно, підтримувати одне одного. Група помітно відрізняється серед інших своєю індивідуальністю. Проте в ній недостатньо проявляються ініціатива, воля і наполегливість щодо досягнення поставленої мети. Авторитетні «наглядачі маяку», тобто ті, хто не дає згаснути полум’ю солідарності, - організатори, актив. Лише завдяки їм колектив тримається разом і діє як єдине ціле.
«Палаючий факел» - це живе полум’я, пальним для якого є міцна дружба, єдина воля,чудове взаємопорозуміння, ділова співпраця і відповідальність не лише за себе, але й за весь колектив. Світити можна і для себе, продираючись крізь хащі труднощів, долаючи перешкоди і прокладаючи шлях до поставленої мети. Проте хіба можна відчувати себе щасливою людиною, коли поруч комусь важко, коли позаду тебе товариші, які потребують допомоги? Звичайно ні! Так скаже кожна особа, яка належить до колективу цього типу. Про таке угрупування можна сказати, що воно – справжній моноліт. Тут кожний готовий прийти на допомогу іншим, вислухати і зрозуміти товариша, працювати на благо усієї групи.

Бесіда.
-         Який опис підходить для визначення типу вашого класу?
-         Що треба робити, щоб ваш клас став дружнішим, щоб ви жили єдиним бажанням творчо працювати і вирішувати усі справи класу дружно?
-         Чи важливо для дружби у класі, щоб усі однокласники добре навчалися і мали однакові інтереси? Чому?

Слово вчителя.
   Гадаю, що переконалися у тому, що дружба, взаємодопомога потребують постійного горіння, а не одиноких, нехай навіть дуже частих спалахів.
   Чи траплялися із вами коли – небудь такі ситуації, коли ви поводились недоброзичливо по відношенню для оточуючих? Напевно, так. Це відбувається тоді, коли вас охоплює роздратування, злість, гнів. У такі миті людині так хочеться виплеснути емоції, що іноді це може призвести до конфлікту або суперечки, навіть із найкращим другом. Потім, звичайно, шкодуєш і вибачаєшся, що погарячкував. Проте краще не допускати виникнення таких ситуацій взагалі. Тож слід навчатися тримати себе в руках і вчасно зупинити себе. Як це зробити? Виявляється, дуже легко. Якщо вас охопив гнів і ви відчуваєте, що здатні на грубість, стримайтесь і подумки скажіть собі:»Стоп!». Погасивши таким чином спалах злості, ви заспокоїтесь і зможете подивитись на ситуацію, яка викликала у вас роздратування, більш помірковано. Пам’ятайте: негативні емоції – погані порадники, будь – яку проблему чи конфлікт слід вирішувати спокійно і тактично.

Творче завдання «Я позичаю ідею».
   Учитель пропонує учням ситуації. Учні мають обміркувати їх і визначити шляхи розумного вирішення запропонованих конфліктів.
    Учитель дає слово одному з учнів. Висловлюючи власну думку, він каже:»Я позичаю ідею у…» - і називає ім’я будь – кого з однокласників. Викликаний учень також висловлює думку і звертається до наступного однокласника. Таким чином відповідають усі учні класу.

     Ситуація 1
Учні шостого класу після уроків вирішили пограти у м’яч на шкільному майданчику, але виявилось, що його вже зайняли учні сьомого класу. Не зважаючи на прохання, семикласники не хотіли залишати майданчик. Тоді шестикласники, грубо глузуючи і жбурляючи каміння, почали їм заважати. Учні сьомого класу покинули гру і вчинили бійку із шестикласниками.
      Запропонуйте розумне вирішення цього конфлікту.

   Ситуація 2.
Одного разу взимку однокласники грали у сніжки біля школи. Раптом хтось поцілив одному з хлопців сніжком в обличчя. Не з’ясувавши, хто саме зробив йому боляче, хлопчик підійшов до першого – ліпшого однокласника і став вимагати вибачення. Той обурився, і суперечка перейшла у бійку.
       Запропонуйте розумне вирішення цього конфлікту.

Ситуація 3.
Учениця відповідає біля дошки. Але варто дівчинці трошки замислитись, як однокласники відразу піднімають руки, щоб відповісти.  Деякі з них висловлюють невдоволення і кепкують, що дівчинка «не знає відповіді на таке просте запитання». Учениця, хвилюючись, починає плутатись і невдовзі зовсім збивається, на її очах виступають сльози.
         Як у цій ситуації мали б повестися дівчинка, учитель і однокласники?


Слово вчителя.
На жаль, коли між людьми виникає непорозуміння, зазвичай вони звинувачують у цьому одне одного або замовчують образу. Така поведінка недоцільна. Щире спілкування можна порівняти з ліками, якими лікують хворобу – образу. Не можна вирішити конфлікт, не обговоривши його. Прагнення почути, зрозуміти думку одне одного здатне знищити ворожнечу. Зробіть крок назустріч людині, не відвертайтесь від неї – таким чином можна лише поглибити образу. Чим більше ви ображаєтесь або обурюєтесь, тим менше у вас можливостей поновити стосунки. І завжди щиро вибачайтесь, коли відчуваєте, що неправі.
     Варто навчитися розуміти оточуючих, інтуїтивно відчувати і вгадувати їх настрій. Зараз ми спробуємо перевірити, наскільки розвинене у вас це вміння.

Творче завдання «Співзвучність».
  Два учні стають спинами одне до одного. За сигналом учителя вони починають розходитись. Ідучи кожний і свій бік, учні мають постаратися (без будь – якого стороннього сигналу) одночасно обернутися і посміхнутися одне одному. Вони повинні самостійно визначити мить, коли слід обернутися.

Творче завдання «Місток».
Учитель крейдою малює на підлозі дві паралельні лінії, відстань між якими дорівнює 30см. На цей «місток» з обох боків стають два учні. Під «містком» тече «бурхлива гірська річка». Учні мають домовитись між собою, як їм перейти «місток» і не зіштовхнути одне одного в «річку». Дозволяється користуватися лише жестами і мімікою.
  
   Слово вчителя.
Ми переконалися у тому, що досягти взаєморозуміння в стосунках можна, лише дотримуючись певних норм у спілкуванні. Про це варто пам’ятати щодня. Тому щоранку, вирушаючи в школу, не забувайте взяти із собою «валізу чемності».

  Творче завдання «Валіза чемності».
Учитель малює на дошці великий чотирикутник – «валізу». Учні починають збирати до неї необхідні «речі» - добрі почуття і риси характеру, які слід плекати у собі. Школярі називають усе, що, на думку групи, допомагає людині у спілкуванні з оточуючими, а учитель записує відповіді на тлі чотирикутника.
Список орієнтовних відповідей:
доброзичливість;   тактовність;
доброта;                  справедливість;
миролюбність;       життєрадісність;
почуття гумору;     врівноваженість;
чесність;                  чуйність;
порядність;             співчуття;
повага;                     щирість.



Заключне слово вчителя.
   А іще менш важливим є уміння дотримуватись даного слова, бо з цього починається довіра до вас. І якщо ви протягом сьогоднішньої розмови відчули, що досі поводилися не так, як годиться справжньому товаришеві, і вирішили виправити свої помилки, то це плюс. Адже головне – вчасно усвідомити свою помилку, подивитись на себе критично і разом спробувати знайти шляхи подолання труднощів у спілкуванні.







Урок "Китайська народна казка «Пензлик Маляна»"

Тема:     Китайська народна казка «Пензлик Маляна»
               Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці.                                                                
               Значення фантастичних елементів.

Мета:    розширити кругозір учнів, ознайомивши їх з короткими відомостями  
              про Китай, його культуру,з текстом народної казки; показати силу
              мистецтва та його вплив на оточуючий світ; вчити аналізу творів
              літератури та живопису, аналізувати вчинки героїв; виховувати
              естетичний смак, потяг до прекрасного і прагнення долати
              перешкоди на шляху до успіху.

Обладнання:   карта світу, фотоматеріал про Китай, ілюстрації художника                                     
              Г. Спіріна до казки «Пензлик  Маляна», ваза  з сухим гіллям, 
             зображення китайських символів (фенікс, дракон)

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми , мети, завдань уроку.

 І1.Підготовка до сприймання навчального матеріалу.
                                          
 1 Слово вчителя. (Звучить китайська мелодія).
   Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай – це країна великої і мудрої культури. Китай – це осередок однієї з найдавніших людських цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну народну творчість. Китайці пишуть ієрогліфами – невеликими малюнками, які означають склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна казка «Пензлик Маляна».

2. Робота з картою світу. Показ Китаю. Пекіна на карті.

3. Повідомлення учня або вчителя географії  «Відомості про географію Китаю» з використанням фотоматеріалів.
Китай – одна з найстародавніших держав на земній кулі.
Китай – держава в Центральній та Східній Азії, на сході омивається водами Жовтого, Східно – Китайського і Південно – Китайського морів Тихого океану. ЇЇ площа – 9,6 мільйона квадратних кілометрів. Населення – близько 971 мільйона чоловік. Столиця – Пекін. Китай має 22провінції і 5 автономних районів. У Китаї багата рослинність, у тому числі й рідкісна; є чимало природних копалин. Тут розташовані найвищі у світі гірські системи – Гімалаї, Сино – Тибетські гори та інші, знаменита гора Джомолунгма висотою близько 9 тисяч метрів над рівнем моря. Найбільші річки – Янцзи, Хуанхе.
Люди вирощували рис, чай, кавове дерево, кокосові пальми, банани, бавовник.

4. Повідомлення учня  «Матеріальна і духовна культура Давнього Китаю» з використанням фотоматеріалу.
 Китайський народ у давні часи збагатив світову культуру і науку багатьма видатними відкриттями.
Китай – батьківщина компаса (ІІІст. до н.е.), за допомогою якого ми можемо орієнтуватись на місцевості.
Китай – батьківщина паперу (105 р. н.е.). Китайці навіть перші випустили друковану газету.
Китай – батьківщина пороху (відомий з Хст.н.е.), з яким ми повинні бути дуже обережні, коли маємо справу з піротехнічними виробами.
Китай – батьківщина шовку. Існував навіть Великий Шовковий шлях, яким цю чудову тканину вивозили до інших країн.
Китай – батьківщина чаю. Зараз це найпопулярніший напій у світі.
Високого рівня досягла астрономія, математика, медицина, техніка.
Ще одна видатна споруда – Велика китайська стіна (221 – 207рр. до н. е.).
Релігія в Китаї – переважно буддизм.
       Література Китаю – одна з найдревніших у світі. Від І тисячоліття до нашої ери збереглася «Шицзин» («Книга пісень») – скарбниця народних пісень, ритуальних гімнів, од. Народ Китаю складав пісні, легенди, казки, в яких дракон символізував владу, а фенікс – безсмертя. Ще в давні часи високого рівня розвитку досягли також образотворче мистецтво, музика, театр.
Це народ талановитий. Відомо, що один з багатіїв мав у Пекіні сад, де ювеліри створили штучний виноградник із золота, срібла і коштовних каменів. Майстри виготовляли чудові художні вироби, відомі у всьому світі: глиняні іграшки, декоративні вази, віяла, прикрашені узорами скриньки, розшиті різнобарвним шовком панно, різьблені вироби з кістки слона, з коштовних каменів.
5. Словникова робота: реманент, імператор, мотика, панно.
6. Читання казки  «Пензлик Маляна» вчителем.

ІІ. Засвоєння нового матеріалу.

 Ми здійснили невелику подорож до Китаю і познайомилися з його культурою, ознайомились з казкою. А зараз, перед тим, як перейти до аналізу казки, проведемо фізхвилинку.

1.Фізхвилинка. Уявіть себе статуеткою, яка зветься «китайський болванчик»
  (Діти під китайську мелодію повільно кивають головами, руками.)

2. Бесіда:
           - Ваші враження від прочитаної казки.
           - Що сподобалось у казці? Чому?

3. Бесіда з елементами цитування.
  (Учні переказують текст від першої особи)

-         Як звали головного героя і чому?
-         Про що він мріяв? Що заважало здійсненню його мети?
-         Що вразило вас в епізоді зі школою і вчителем? Передайте від першої особи відчуття Маляна?
-         Які картини створював юний художник? ( Запис на дошці: птах, риба, реманент, драбина, білогривий конь, лук, стріли, журавель…)
-         Чому Малян зображує саме рибок і пташок? ( У Давньому Китаї народилося вчення Фен – Шуй –« вітер і вода» - це мистецтво і наука про життя людини в гармонії з собою і оточуючим світом. Тому в китайській казці образи – символи, пов’язані з водою і повітрям, не випадкові.)
-         А яких фантастичних риб і птахів ви знаєте з інших казок?
-         Для чого описується сон?
-         Як допомагав пензлик Маляну?
-         Що Малян намалював першим? А чому потім став малювати реманент для селян?

4. Робота в групах.
1 група:
-         Що ви дізналися про поміщика? (Дібрати слова з тексту).
-         Чому він відмовився малювати поміщику?
-         Як Маляну вдалося перемогти його?
-         Чому він не домальовував свої картини?
-         А як ви поясните «оживлення» журавля?
2 група:
-         Що ви дізналися про імператора?
-         Чому імператор хотів, щоб Малян зобразив саме Дракона і Фенікса?
-         Чому в руках імператора малюнки перетворювалися на жахі?
-         Мистецтво і злочин несумісні. Що наказав малювати імператор Маляну, коли той погодився взяти в руки пензлик?
-         Що змусило імператора випустити Маляна на волю?
-         Чому хлопець створив великі хвилі?

Підсумок:   Які сходинки були у героя на його шляху до успіху?




                                                                праця
                                               боротьба
                                   праця(допомога іншим)
                      диво
           праця(вчення)
мрія

3 група:
Робота з ілюстрацією художника Г.Спіріна  «Журавлик»
-         Який епізод казки відображено художником?
-         Який фон ілюстрації?
-         Чому саме такі фарби використав художник?
-         Що символізує птах?
4 група:
        Робота з ілюстрацією художника Г.Спіріна «Імператор»
-         Хто зображений на ілюстрації?
-         Як художник передав злий характер правителя?

5. Творче завдання.
Слово вчителя. Якщо б до ваших рук потрапив чарівний пензлик, що б ви намалювали?
Зараз ви отримаєте білі паперові квітки і розмалюєте їх.
(Учні працюють, звучить китайська мелодія. Потім кожен учень чіпляє квітку до гілочки.)
Наше сухе гілля розквітло! Ось які дива може творити людська праця і чарівна сила мистецтва.

ІІІ. Підсумкова евристична бесіда.
-         Які риси характеру притаманні юному художнику?
-         Доведіть прикладами з тексту, що Маляна був кмітливий і сміливий хлопець.
-         Чому казка має таку назву? Яку назву казці дали б ви?
-         Чому вчить ця китайська народна казка?

І\/. Домашнє завдання: скласти план до казки «Пензлик Маляна»
Літературна гра «Про кого так можна сказати?»
Завдання. Пояснити вибір і розтлумачити значення прислів’їв.(усно)
-         Наша пісня – панам горе.
-         Діло майстра величає.
-         Багатий скаче, а бідний плаче.
-         Бідність – не гріх.
-         Панська просьба рівно з наказом ходить.
-         Багач з бідного живе.
-         Бідному завжди вітер в очі.
-         Бідняк робить, а багачеві родить.




Використана література:
1. Художня культура Давнього і Середньовічного Китаю – Лук’янов С.О.
2. Всесвітня історія в 10 томах. Т.3 – Москва, 1958.
3. Повна енциклопедія Фен – Шуй. – Москва: «ЄКСМО Прес», 2001.
4.Китайська народна казка «Пензлик Маляна»  - Журнал «Всесвітня література», 2001 №9.





Урок "Имя существительное – хлеб языка."


Тема:  Имя существительное – хлеб языка.
                                                                                                  
(Употребление имен существительных, обозначающих живые существа и неживые предметы; НЕ с существительными. Употребление слов, обозначающих жизненные роли людей).  Слушание (обсуждение характеров персонажей).

Цель: повторить известные учащимся сведения об имени существительном, углубить их, вводя новые понятия; используя опережающее обучение, познакомить учащихся с правилами написания частей речи с частицей НЕ; учить учащихся различать одушевлённые и неодушевлённые существительные; развивать логическое мышление; воспитывать уважение к богатству, гибкости, стройности русского языка.

Оборудование: Рабочая карточка ученика 6 – класса по данной теме, иллюстративный материал к прологу к поэме А.С.Пушкина «Руслан и Людмила» ( «У лукоморья дуб зеленый…»).

Ход урока:

1.     Актуализация опорных знаний учащихся.
       Беседа:       - Сколько частей речи в русском языке?
                          - Назовите самостоятельные части речи.
                           - На какие вопросы отвечают?                                                                                                                                                
                          -  Приведите примеры.
                                  
2.      Проверка домашнего задания : Упр. 162 , Составить сказку о частях речи.
        
3.       Прослушайте отрывок из стихотворения (См. «Рабочая карточка №1),назовите часть речи, чаще всего используемую в стихотворении
Шёпот, робкое дыханье,               Серебро и колыханье
Трели соловья,                               Сонного ручья.

4.       Прочитайте предложение («Рабочая карточка»  задание 2), вставив в него вместо точек нужные слова.

2.     Объяснение нового материала.
Внимательно прочитаем тему урока.                                                                                   - Как вы считаете, почему существительное – это хлеб языка, по мнению Л.Успенского?    
- Что ожидаете от урока?  (Ученики дополняют ответы, ориентируясь
«Рабочей карточкой»  разделами  «Должны знать»  и  «Должны уметь»)

3.     Знакомство с новым материалом по учебнику.            
Упр. 171 (у) с. 64.

4.     Наблюдение над языковым материалом.
( Один ученик выразительно читает пролог к поэме А.С.Пушкина “Руслан и Людмила», а второй ученик располагает предметы и героев в соответствии содержания. Затем учитель расположит предметы и героев в две колонки).

         Беседа: - Поставьте вопрос к первой колонке? Ко второй?
                      - Чем отличаются одушевлённые существительные от не-
                          одушевлённых?

5.     Закрепление материала.
Отгадать загадки и записать в соответствующие колонки (одуш. и  неодуш.)

Лечит птичек и зверей.                             Толстяк живёт на крыше.
Лечит маленьких детей.                            Летает он всех выше.
Сквозь очки свои глядит.                          Варенье обожает.
Добрый доктор. …                                      И с малышом играет.
                  Айболит.                                                       Карлсон

У отца был мальчик странный.                Бабушка девочку очень любила
Необычный деревянный.                          Красную шапочку ей подарила.
На земле и под водой                                Девочка имя забыла своё.
Ищет ключик золотой.                             А ну, подскажи имя её
Всюду нос суёт свой длинный                                      Красная Шапочка
Кто же это?                                    
                  Буратино                                   Дождь прошёл и солнце светит
                                                                     Что за чудо в небе, дети?
Небо вдруг заволокло.                                Из земли растёт дуга!
Стало днём темным – темно.                      Это диво - …
В хлев – корова и коза.                                                   Радуга.
Грянул гром, пришла…
                  Гроза                                          Он поплачет над садами -
                                                                      Сад наполнится плодами.
Слышно пенье комаров,                             Даже пыльный подорожник
Время ягод и грибов,                                  Рад умыться в летний…
Озеро теплом согрето,                                                      Дождик.
Всех зовёт купаться…
                  Лето.     
 
 6.Работа  над таблицей «Написание НЕ с различными частями речи»
     (Рабочая карточка)
             Беседа: - Рассмотрите таблицу. Какая часть таблицы касается темы сегодняшнего урока?
                         -  Что вы поняли из таблицы?
                         -  Что осталось неясным?
                         -   Запишите часть таблицы с примерами, касающимися темы
                               урока.

             Работа с учебником. Упр. 172 (письменно)

   7.Закрепление изученного материала. Упр. 174 (у), Упр. 174 (п.)

   8. Слушание ( обсуждение характеров персонажей)
              Упр. 176.
       (Подготовленный ученик выразительно читает)

   9.Итог урока
                         - Ваши ожидания сбылись?
                        - Перечислите их.

  10. На закуску!
        Вчера я посмотрела Интернет и мне бросилась в глаза «Спасательная акция», которую проводили защитники русского языка. Все слова были смешаны. Давайте поможем защитникам русского языка и расположим слова  одуш/ неодуш в две колонки и отгадаем словосочетание по первым буквам в словах:
Жанна, Есенин, уголь, лиса, дорога, аквариум, Анна, чеснок, ирис, юрист.
(Желаю удачи!)
        Слово учителя. Желаю удачи во всех ваших начинаниях, удачи в учёбе, удачи в выполнении домашнего задания.

   11. Домашнее задание: 1). Выучить теорию по учебнику и тетради.
                                         2). Задания по уровням
                   Высокий и достатний уровни Упр. 177.
                   Средний уровень. Упр.178. Надписать над 2-3 существительными
                                                                     одуш/ неодуш.









Контрольная работа №3   1вариант.

Русский язык
5кл.

1.     Укажите неправильное утверждение.
а) Лексические значения слов объясняются в толковых словарях.
б)Слова, имеющие одно или несколько лексических значений, называют многозначными.
в)Синонимы используются для предупреждения ненужных повторений.
Объясните, что такое лексика.

2.     Выберите одно из синонимов, наиболее подходящий для приведённого предложения.
     … относитесь к старшим.
а) любезно
б) обходительно
в) вежливо.

     3. Переписать пословицы, подчеркнуть антонимы.
         Бедность учит, а богатство портит.
         Больше слушай, меньше говори.
         Вещь хороша новая, а друг – старый.

     4.Укажите два синонима к слову учебник.
         а) книга
         б) журнал
         в) словарь
         г) пособие
         д) руководство.

     5. Словарный диктант. Вставьте пропущенные буквы.
Кла…(с,сс), горяч…я, ч …рный, дев…ть, с…есть, операц…я, сч…стливый, ж…ть, уч…ться.


Открытый урок в 5 классе по теме "Алфавит"

Тема: Алфавит.
           Развитие диалогической и монологической речи.

                                              Сперва аз да буки, а потом другие науки.
                                                                                      Пословица.

Цель:- познакомить с историей возникновения славянской                    
             письменности, с особенностями славянской азбуки;
           - углубить и систематизировать знания об алфавите, полученные в       
              начальних классах;
           - развивать фонематический слух;
           - воспитывать уважение к русскому языку и русской культуре.
Оборудование: учебник, рабочая карточка
Тип урока: урок изучения нового материала

Ход урока:

1  Организационный этап.
                                  Добрый день, друзья! Ещё один урок
                                   Откроет вам новые тайны речи.
                                   Поэтому пусть будет решительным
                                   Сегодня каждый ваш шаг на уроке.

11   Актуализация опорных знаний учащихся.
Игра «Верю – не верю» ( С помощью сигнальных карточек)
                - Правда ли, что ударение в русском языке падает на строго
                   определённый слог, например, первый? (нет)
                 - Правда ли, что речь бывает устной и письменной? (да)
                 - Правда ли,что согласные звуки могут быть парными и
                    непарными?
                 - Правда,что в диалоге участвует только один человек?
                 - Правда ли, что слог может состоять из одного звука?
                 - Правда ли, что гласные звуки состоят из шума?
                 - Правда ли, что, изменив один звук, можно изменить
                   значение слова?
                           - Правда ли, что звуки делятся на гласные, полугласные и                    
                             согласные?
                           - Правда ли, что согласные звуки могут быть твёрдыми и
                             мягкими?

    111. Мотивация учебной деятельности.
             Сообщение темы и цели урока.
 Беседа:
     - Вы недавно начали изучать русский язык, поэтому ещё не  выучили правила написания слов. Однако давайте попробуем грамотно написать слова: сделать, въехать, шёпот. Правильно ли вы написали эти слова?
     - Как мы можем проверить правильность написания?
     - Где?
     - А как мы будем искать эти слова?

Обращение учителя к ученикам.
Тема урока сегодня - «Алфавит». В настоящее время мы воспринимаем алфавит как должное, забывая о том, какое это необыкновенное изобретение!
«Если хочешь познать истину, начни с азбуки», - считали древние мудрецы. Последовав этому умному совету, давайте отправимся в интересное путеществие в страну Русского алфавита.
  - На каких уроках вы знакомились с алфавитом?
  - Как ещё называется алфавит?
 А сегодня будем изучать русский алфавит.
  - Что вы ожидаете от этого путешествия? (записать на доске)

В стране Русского алфавита мы узнаем значение слова «алфавит», ознакомимся и выучим русский алфавит, узнаем о его применении, научимся различать звук и букву

1\/. Работа над темой урока.

1.     Фонетическая сказка. (рассказывает учитель)
       Было это очень давно. Жили в некотором царстве звуки. Всё было бы хорошо, если бы в царстве был закон – порядок. Но звуки были недовольны тем, что произносили их так, как кому захочется, а букв тогда ещё не было.
Вот и решили звуки выбрать себе царя. Гласные выбрали А, а согласные – Б.
      Кому из них быть царём? Начали они ссориться. Согласных было больше, поэтому они и победили. Царём стал согласный звук- Б. Когда собирались звуки на собрание, то царь садил согласных на самое почётное место. А гласные всегда сидели где – то в уголочке.
      Не хотнли гласные терпеть унижение. Договорились они и убежали. В царстве начался переполох, вместо слов получались какие –то удивительные звукосочетания.
      Поняли согласные, что без гласных им не обойтись. Пошли они на поиски. Много царств обошли, но всё напрасно. Согласные разделились на группы, продолжали поиски.
      Однажды уставшие Л,Ф, В, Т сели отдохнуть. Неожиданно они услышали удивительные слова, составленные только из гласных. Поняли Л,Ф,В,Т, что в этом маленьком царстве живут гласные.
      Тогда звуки решили нарисовать себя и своих друзей на бумаге. Получились удивительные слова:»…в…ж… …м… … Гл…сн… …! Пр…с…м  …зв…н…н…я. В…звр…щ…йт…сь. Жд…м!
      Листочки с удивительным текстом вывесили повсему царству. Когда гласные увидели надписи, то сразу догадались, что должно быть на месте пропусков. Каждый гласный нарисовал себя. (вставляем буквы) Все вместе гласные решили вернуться.
       Чтобы жить в мире, звуки придумали расположение букв, который они назвали алфавитом. С того времени звуки стали обозначаться буквами.
         Буквы и звуки обо всём  мирно договорились и издали чёткие законы – правила. Царём выбрали звук А, а царицей стала буква А. В алфавите эта буква стоит на самом почётном месте.

Поэтому:   Кто хочет разговаривать
                   Тот должен выговаривать
                   Всё правильно и внятно,
                   Чтоб было всё понятно.
 

  2. Инсценизация «Песенка азбука»     (Учебник, с.21)
               Учитель: Познакомтесь с ними, дети  
                                Вот они - стоят рядком
                                Очень плохо жить на свете
                                Тем, кто с ними не знаком.
Руссский алфавит имеет давнюю историю. В его основе лежит старославянская азбука (слайд№1), кириллица, названная в честь одного из её создателей, Кирилла. Братья Кирилл и Мифодий ( слайд№2) в 1Х веке создали старославянский алфавит (азбуку), который «приспособился» к языку древних славян, изменился и стал родным в Киевской Руси. Окончательный вид изменился и стал родным в Киевской Руси. Окончательный вид привычный нам русский алфавит приобрёл в 1917 году.

(обратимся к рабочей карточке, схема№1)
          - Что обозначает слово «Азбука»?
 Работа с учебником. (стр.20, читаем определение)
                                      Упр.38 (читаем русский алфавит)

3. Беседа:
                    - В начальных классах вы изучали украинский алфавит. 
                       Наверное, знаете, сколько букв?
                    - Какие новые буквы появились в русском алфавите?   
                    - А почему мы называем алфавит буквами, а не звуками? 
В жизни вы можете столкнуться с тем, что вам надо будет правильно называть звуки и буквы. Часто слышите по телевизору, как  в играх «Поле чудес», «Лото – забава» произносят звуки «ше», «ке» и т.д. 

4. Орфоэпический тренажёр.
Жизненная ситуация. Представьте свой визит к врачу – окулисту с целью проверки зрения. Для определения остроты зрения используют специальные таблицы, на которых изображены буквы разного размера. Врач предлагает вам сесть на определённом расстоянии от таблицы и назвать буквы, которые вы видите в подчёркнутом ряду.
                 Ваша задача – правильно назвать буквы.
Мы выучили буквы, а назовите звуки.

5.  -   А где ещё  применяются знания  алфавита?
( На урок приглашена библиотекарь.  Она расскажет о значении слова каталог, покажет его).
В нашу школу привезли пачку новых книг. Помогите мне составить алфавитный список этих книг.
1 вариант составляет алфавитный список  авторов книг,
11 вариант – названий книг
(Рабочая карточка, задание №2)
                    
 6. Читаем вслух . Библиотека – передвижка. (Рабочая карточка, задание 3)
             - А в классной жизни нам нужно знать алфавит?
Задание: Составит список учеников в алфавитном порядке.
1вариант – список мальчиков
11 вариант – список девочек.
(Рабочая карточка, №4)

                   Чтоб в массе информации не смогли мы закопаться,
                   Нам алфавит – помощник, должна я вам признаться,
                   Чтоб в потоке сведений не утонуть в ночи,
                   Порядок алфавитный запомни, заучи!
                   В самом толстом словаре нам теперь не заблудиться!
                   И не надо три часа перелистывать страницы!
                   В порядке алфавитном слова здесь расположены,
                   Читайте, просвещайтесь, и знанья преумножайте!

\/. Обобщение, систематизация и контроль знаний и умений учащихся.
    1.А сейчас я хочу проверить вашу внимательность. У нас в городе создан красивый парк. Уверена, что каждый из вас был у нас в парке.
Задание: Назовите, что там находится. (Ученики называют, учитель записывает на доске). Расположите эти слова в алфавитном порядке.
2.     Учитесь играя. Знаете алфавит – угадаете слово.
Первая буква этого слова стоит перед н, а вторая – после н,  а третья – перед м, четвёртая – после н , пятая – пятая буква по алфавиту, шестая буква – после х, а последняя буква поселилась между мягким и твёрдым знаками

\/1. Рефлексия. Подведение итогов урока.
1.Обратимся к эпиграфу урока.
- Как вы его понимаете?
2.Упр 46
3. Русский писатель Николай Михайлович Карамзин говорил:»Чтение и письмо открывает человеку новый мир, - особенно в наше время, при нынешних успехах разума. «Уважение к минувшему – вот черта, отличающая образованность от дикости», - считал А.С.Пушкин. Так будем же образованными, умными и продолжим дальше изучать русский язык, его историю и современное состояние!

\/11. Д/з
Выучить алфавит
9 -12б. –упр 40,
7-9 – упр 44,
4-6 – упр 46