Тема: Китайська народна казка «Пензлик Маляна»
Поетизація мистецтва й
уславлення образу митця в казці.
Значення фантастичних елементів.
Мета: розширити кругозір учнів, ознайомивши їх з
короткими відомостями
про Китай, його культуру,з
текстом народної казки; показати силу
мистецтва та його вплив на
оточуючий світ; вчити аналізу творів
літератури та живопису,
аналізувати вчинки героїв; виховувати
естетичний смак, потяг до
прекрасного і прагнення долати
перешкоди на шляху до успіху.
Обладнання: карта світу, фотоматеріал про Китай,
ілюстрації художника
Г. Спіріна до казки «Пензлик Маляна», ваза
з сухим гіллям,
зображення китайських символів
(фенікс, дракон)
Тип уроку: урок
засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.
Хід уроку:
І. Мотивація
навчальної діяльності учнів. Оголошення теми , мети, завдань уроку.
І1.Підготовка до сприймання навчального
матеріалу.
1 Слово вчителя. (Звучить китайська мелодія).
Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну
країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ
створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай – це
країна великої і мудрої культури. Китай – це осередок однієї з найдавніших
людських цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну
народну творчість. Китайці пишуть ієрогліфами – невеликими малюнками, які
означають склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна
казка «Пензлик Маляна».
2. Робота з картою
світу. Показ Китаю. Пекіна на карті.
3. Повідомлення учня або
вчителя географії «Відомості про
географію Китаю» з використанням фотоматеріалів.
Китай – одна з
найстародавніших держав на земній кулі.
Китай – держава в
Центральній та Східній Азії, на сході омивається водами Жовтого, Східно –
Китайського і Південно – Китайського морів Тихого океану. ЇЇ площа – 9,6 мільйона
квадратних кілометрів. Населення – близько 971 мільйона чоловік. Столиця –
Пекін. Китай має 22провінції і 5 автономних районів. У Китаї багата
рослинність, у тому числі й рідкісна; є чимало природних копалин. Тут
розташовані найвищі у світі гірські системи – Гімалаї, Сино – Тибетські гори та
інші, знаменита гора Джомолунгма висотою близько 9 тисяч метрів над рівнем
моря. Найбільші річки – Янцзи, Хуанхе.
Люди вирощували рис,
чай, кавове дерево, кокосові пальми, банани, бавовник.
4. Повідомлення учня «Матеріальна і духовна культура Давнього
Китаю» з використанням фотоматеріалу.
Китайський народ у давні часи збагатив світову
культуру і науку багатьма видатними відкриттями.
Китай – батьківщина
компаса (ІІІст. до н.е.), за допомогою якого ми можемо орієнтуватись на
місцевості.
Китай – батьківщина
паперу (105 р. н.е.). Китайці навіть перші випустили друковану газету.
Китай – батьківщина пороху
(відомий з Хст.н.е.), з яким ми повинні бути дуже обережні, коли маємо справу з
піротехнічними виробами.
Китай – батьківщина
шовку. Існував навіть Великий Шовковий шлях, яким цю чудову тканину вивозили до
інших країн.
Китай – батьківщина
чаю. Зараз це найпопулярніший напій у світі.
Високого рівня
досягла астрономія, математика, медицина, техніка.
Ще одна видатна
споруда – Велика китайська стіна (221 – 207рр. до н. е.).
Релігія в Китаї –
переважно буддизм.
Література Китаю – одна з найдревніших у
світі. Від І тисячоліття до нашої ери збереглася «Шицзин» («Книга пісень») –
скарбниця народних пісень, ритуальних гімнів, од. Народ Китаю складав пісні,
легенди, казки, в яких дракон символізував владу, а фенікс – безсмертя. Ще в
давні часи високого рівня розвитку досягли також образотворче мистецтво,
музика, театр.
Це народ талановитий.
Відомо, що один з багатіїв мав у Пекіні сад, де ювеліри створили штучний
виноградник із золота, срібла і коштовних каменів. Майстри виготовляли чудові
художні вироби, відомі у всьому світі: глиняні іграшки, декоративні вази,
віяла, прикрашені узорами скриньки, розшиті різнобарвним шовком панно,
різьблені вироби з кістки слона, з коштовних каменів.
5. Словникова робота:
реманент, імператор, мотика, панно.
6. Читання казки «Пензлик Маляна» вчителем.
ІІ. Засвоєння нового
матеріалу.
Ми здійснили невелику подорож до Китаю і
познайомилися з його культурою, ознайомились з казкою. А зараз, перед тим, як
перейти до аналізу казки, проведемо фізхвилинку.
1.Фізхвилинка. Уявіть
себе статуеткою, яка зветься «китайський болванчик»
(Діти
під китайську мелодію повільно кивають головами, руками.)
2. Бесіда:
- Ваші враження від прочитаної
казки.
- Що сподобалось у казці? Чому?
3. Бесіда з
елементами цитування.
(Учні
переказують текст від першої особи)
-
Як звали
головного героя і чому?
-
Про що
він мріяв? Що заважало здійсненню його мети?
-
Що
вразило вас в епізоді зі школою і вчителем? Передайте від першої особи відчуття
Маляна?
-
Які
картини створював юний художник? ( Запис на дошці: птах, риба, реманент,
драбина, білогривий конь, лук, стріли, журавель…)
-
Чому
Малян зображує саме рибок і пташок? ( У Давньому Китаї народилося вчення Фен –
Шуй –« вітер і вода» - це мистецтво і наука про життя людини в гармонії з собою
і оточуючим світом. Тому в китайській казці образи – символи, пов’язані з водою
і повітрям, не випадкові.)
-
А яких
фантастичних риб і птахів ви знаєте з інших казок?
-
Для чого
описується сон?
-
Як
допомагав пензлик Маляну?
-
Що Малян
намалював першим? А чому потім став малювати реманент для селян?
4. Робота в групах.
1 група:
-
Що ви
дізналися про поміщика? (Дібрати слова з тексту).
-
Чому він
відмовився малювати поміщику?
-
Як Маляну
вдалося перемогти його?
-
Чому він
не домальовував свої картини?
-
А як ви поясните
«оживлення» журавля?
2 група:
-
Що ви
дізналися про імператора?
-
Чому
імператор хотів, щоб Малян зобразив саме Дракона і Фенікса?
-
Чому в
руках імператора малюнки перетворювалися на жахі?
-
Мистецтво
і злочин несумісні. Що наказав малювати імператор Маляну, коли той погодився
взяти в руки пензлик?
-
Що
змусило імператора випустити Маляна на волю?
-
Чому
хлопець створив великі хвилі?
Підсумок: Які сходинки були у героя на його шляху до
успіху?
праця
боротьба
праця(допомога іншим)
диво
праця(вчення)
мрія
3 група:
Робота з ілюстрацією художника
Г.Спіріна «Журавлик»
-
Який
епізод казки відображено художником?
-
Який фон
ілюстрації?
-
Чому саме
такі фарби використав художник?
-
Що
символізує птах?
4 група:
Робота з ілюстрацією художника
Г.Спіріна «Імператор»
-
Хто
зображений на ілюстрації?
-
Як художник
передав злий характер правителя?
5. Творче завдання.
Слово вчителя. Якщо б
до ваших рук потрапив чарівний пензлик, що б ви намалювали?
Зараз ви отримаєте
білі паперові квітки і розмалюєте їх.
(Учні працюють, звучить китайська мелодія. Потім кожен учень чіпляє
квітку до гілочки.)
Наше сухе гілля
розквітло! Ось які дива може творити людська праця і чарівна сила мистецтва.
ІІІ. Підсумкова
евристична бесіда.
-
Які риси
характеру притаманні юному художнику?
-
Доведіть
прикладами з тексту, що Маляна був кмітливий і сміливий хлопець.
-
Чому
казка має таку назву? Яку назву казці дали б ви?
-
Чому
вчить ця китайська народна казка?
І\/. Домашнє
завдання: скласти план до казки «Пензлик Маляна»
Літературна гра «Про
кого так можна сказати?»
Завдання. Пояснити вибір і розтлумачити значення
прислів’їв.(усно)
-
Наша
пісня – панам горе.
-
Діло
майстра величає.
-
Багатий
скаче, а бідний плаче.
-
Бідність
– не гріх.
-
Панська
просьба рівно з наказом ходить.
-
Багач з
бідного живе.
-
Бідному
завжди вітер в очі.
-
Бідняк
робить, а багачеві родить.
Використана
література:
1. Художня культура
Давнього і Середньовічного Китаю – Лук’янов С.О.
2. Всесвітня історія
в 10 томах. Т.3 – Москва, 1958.
3. Повна енциклопедія
Фен – Шуй. – Москва: «ЄКСМО Прес», 2001.
4.Китайська народна
казка «Пензлик Маляна» - Журнал
«Всесвітня література», 2001 №9.
Немає коментарів:
Дописати коментар